Biskupi wspólnie w Dachau

„Przez wstawiennictwo wszystkich więźniów obozu koncentracyjnego Dachau – wołamy do Boga o święty dar pokoju. (...)

04.05.2015

Czyta się kilka minut

Najpierw o pokój przeżywany we własnym sercu, w rodzinach, w różnych formach społecznego zrzeszania się, we wspólnocie politycznej, w końcu także we wspólnocie międzynarodowej” – mówił przewodniczący Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, podczas modlitwy o pokój w katedrze we Fryzyndze koło Monachium.

Polscy biskupi pojechali do Niemiec, by w minioną środę, 29 kwietnia, wspólnie z biskupami niemieckimi wziąć udział w uroczystości 70. rocznicy wyzwolenia przez wojska amerykańskie obozu koncentracyjnego w Dachau pod Monachium.
Na terenie dawnego kacetu – dziś to miejsce pamięci – duchowni z obu krajów odprawili mszę pod przewodnictwem abp. Gądeckiego; kazanie wygłosił kard. Reinhard Marx, przewodniczący niemieckiego Episkopatu. Mówił, że obóz „nie był miejscem, którym szatan mógł zawładnąć w całości”, podkreślając, że więzieni tu kapłani często z narażeniem życia pomagali współwięźniom.

W KZ Dachau władze III Rzeszy więziły łącznie 200 tys. ludzi (wśród nich Polacy stanowili największą grupę: ponad 40 tys.). Zginęło ok. 42 tys. więźniów Dachau (w tym ponad 8 tys. Polaków).

KZ Dachau był zarazem tym obozem koncentracyjnym, do którego Niemcy kierowali zwykle aresztowanych duchownych – katolickich, protestanckich, prawosławnych. Spośród łącznie 3 tys. uwięzionych tu katolickich księży, zakonników, diakonów i biskupów zginął co trzeci. Większość więźniów-duchownych – blisko 1,8 tys. – pochodziła z Polski. Niemieckie władze traktowały polskich duchownych jako szczególne zagrożenie – i także polscy duchowni uwięzieni w KZ Dachau traktowani byli szczególnie brutalnie: życie stracił co drugi z nich.

W swoim wystąpieniu abp Gądecki zauważył, że procesy beatyfikacyjne i kanonizacyjne polskich duchownych, którzy zginęli w niemieckich kacetach – jak o. Maksymilian Kolbe, bp Michał Kozal, 11 sióstr nazaretanek z Nowogródka, ks. Stefan Frelichowski oraz 108 męczenników, wyniesionych zbiorowo na ołtarze przez Jana Pawła II – są „wystawieniem duchowego pomnika, będącego trwałym upamiętnieniem męczeństwa także pozostałych ofiar zbrodni oraz wezwaniem do ewangelicznego przebaczania prześladowcom”.
BS / KAI / DBK ©℗

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dziennikarz, autor wywiadów. Dwukrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii wywiad (2015 r. i 2016 r.) oraz do Studenckiej Nagrody Dziennikarskiej Mediatory w kategorii "Prowokator" (2015 r.). 

Artykuł pochodzi z numeru TP 19/2015