Reklama

Biskupi przeciwko rządowi

Biskupi przeciwko rządowi

27.08.2018
Czyta się kilka minut
„To taki kraj koło Narnii” – żartowali Włosi, gdy rząd ogłosił, że uchodźców ze statku „Diciotti” przyjmą Albania, Irlandia oraz CEI. Nie chodziło jednak o nowe państwo w Europie, ale Konferencję Episkopatu Włoch.
T

Tak zakończył się nieludzki targ o 140 uchodźców i migrantów, przetrzymywanych przez dziesięć dni u wybrzeży Sycylii. Zgodnie z wyborczymi obietnicami nowy rząd zamknął już wcześniej porty przed statkami organizacji humanitarnych podejmujących z morza imigrantów. Tym razem chodziło jednak o jednostkę włoskiej straży granicznej, której pasażerom nie wydano zgody na zejście na ląd. Warunki sanitarne i zdrowotne na statku stawały się coraz gorsze. Władze w Rzymie, stając się zakładnikami własnych słów, nie chciały ustąpić, pomimo apeli Kościoła, Unii Europejskiej i mediów. Propozycja biskupów, by ośrodki diecezjalne przyjęły większość uchodźców (sto osób), pozwoliła rządzącym zachować twarz: mogą udawać, że Włochy nie ugięły się przed dyktatem i ani na krok nie schodzą z antyimigracyjnego kursu. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]