Reklama

Biskupi o wojnie

01.09.2014
Czyta się kilka minut
Na listy pasterskie na ogół odpowiadać nie wypada, co najwyżej można za nie dziękować.
T

To, co poniżej, nie jest więc odpowiedzią na czytane 31 sierpnia „Słowo biskupów diecezjalnych z Jasnej Góry w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej”, ale kilkoma refleksjami w związku z nim.
Czytając zastanawiałem się np., czy pisząc list na 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej koniecznie trzeba powtarzać zdania kiedyś przejmujące, dziś jednak zużyte do imentu, w rodzaju stwierdzeń, że II wojna „była straszliwym doświadczeniem dwudziestowiecznej Europy i świata”. Czy stwierdzając, że „ujawniła [ona] otchłań zła, do jakiego zdolne są zbrodnicze ideologie i systemy polityczne, które odwróciły się od Boga”, nie należało podkreślić, że wtedy ujawniła się także „otchłań zła” ukryta w człowieku? Czy nie należało przypomnieć, że to w człowieku drzemią możliwości rozciągające się „między heroizmem a bestialstwem”, a „ideologie i systemy” mogą je co najwyżej wyzwolić?
W „...

2409

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]