Reklama

Ładowanie...

Rzeczpospolita pod okupacją

11.09.2017
Czyta się kilka minut
Na czym polegała istota i wyjątkowość Polskiego Państwa Podziemnego, którego zalążki powstały 78 lat temu, pod koniec września 1939 r.?
DOMENA PUBLICZNA / WIKIPEDIA.ORG
O

Określenia „Polskie Państwo Podziemne” (PPP) użyto po raz pierwszy w grudniu 1943 r., w polskich gazetach w Londynie. Pojawiło się więc późno: był to czwarty rok wojny. Ale moment nie był bez znaczenia: lata 1943-44 to szczytowy rozwój fenomenu, który dziś nazywamy Polskim Państwem Podziemnym.

Co jednak oznaczało to pojęcie? Przede wszystkim wskazywało, że mimo wojny państwo istnieje, że Rzeczpospolita trwa. Mówiło to zarówno okupantom, jak też społeczności międzynarodowej i społeczeństwu polskiemu (na uchodźstwie i w kraju). Przypominało, kto jest gospodarzem okupowanych ziem. Od „normalnego” państwa odróżniało je to, że funkcjonowało tajnie – przymiotnik „podziemne” oznaczał także konglomerat zagrożeń, którym trzeba było stawiać czoło.

PPP było kontynuacją państwa sprzed 1 września 1939 r. Miało legalny i uznawany przez większość świata rząd – był nim Rząd Polski na...

21736

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]