Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Rzeczpospolita pod okupacją

Rzeczpospolita pod okupacją

11.09.2017
Czyta się kilka minut
Na czym polegała istota i wyjątkowość Polskiego Państwa Podziemnego, którego zalążki powstały 78 lat temu, pod koniec września 1939 r.?
DOMENA PUBLICZNA / WIKIPEDIA.ORG
O

Określenia „Polskie Państwo Podziemne” (PPP) użyto po raz pierwszy w grudniu 1943 r., w polskich gazetach w Londynie. Pojawiło się więc późno: był to czwarty rok wojny. Ale moment nie był bez znaczenia: lata 1943-44 to szczytowy rozwój fenomenu, który dziś nazywamy Polskim Państwem Podziemnym.

Co jednak oznaczało to pojęcie? Przede wszystkim wskazywało, że mimo wojny państwo istnieje, że Rzeczpospolita trwa. Mówiło to zarówno okupantom, jak też społeczności międzynarodowej i społeczeństwu polskiemu (na uchodźstwie i w kraju). Przypominało, kto jest gospodarzem okupowanych ziem. Od „normalnego” państwa odróżniało je to, że funkcjonowało tajnie – przymiotnik „podziemne” oznaczał także konglomerat zagrożeń, którym trzeba było stawiać czoło.

PPP było kontynuacją państwa sprzed 1 września 1939 r. Miało legalny i uznawany przez większość świata rząd – był nim Rząd Polski na...

21736

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]