Reklama

Biskupi chcą dyscyplinować księży także na Facebooku

Biskupi chcą dyscyplinować księży także na Facebooku

10.05.2021
Czyta się kilka minut
Aktualizację norm Konferencji Episkopatu Polski z 2004 r. dotyczących występowania duchownych w audycjach radiowych i telewizyjnych zapowiedziała Rada Stała KEP (3 maja).
J

Jak wyjaśniał rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak SJ, „co jakiś czas Księża Biskupi otrzymywali sygnały o wypowiedziach duchownych, które budziły pewne wątpliwości od strony ich zgodności z nauką Kościoła”. Chodzi zwłaszcza o aktywność w mediach społecznościowych, której normy nie obejmowały. Biskupi jednak nie omawiali konkretnych przypadków.

Za szkodliwe wypowiedzi duchownych – np. że pandemia jest karą Bożą – odpowiada ich przełożony. I zdarzało się, że biskupi publicznie reagowali. Czy potrzebują teraz dodatkowych norm?

Kodeks prawa kanonicznego zleca episkopatom opracowanie szczegółowych przepisów, ale dotyczących głównie współpracy duchownych z mediami. Normy z 2004 r. idą dalej: mają aspekt dyscyplinujący, a księża i zakonnicy w mediach powinni respektować także „zdanie Konferencji Episkopatu”. Chodzi zatem o to, by duchownych, wypowiadających się także na Facebooku, dyscyplinowała już sama świadomość zapisanych norm. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]