Reklama

Bilet na pociąg pancerny

Bilet na pociąg pancerny

18.08.2009
Czyta się kilka minut
Kreml niepokoi się o stan stosunków z Ukrainą. Prezydent Miedwiediew wysłał prezydentowi Juszczence listę pretensji: m.in. o "antyrosyjski kurs" (dążenie do członkostwa w NATO), sprzedaż broni Gruzji, gnębienie mniejszości rosyjskiej. I wstrzymał wyjazd nowego ambasadora do Kijowa.
J

Juszczenko odpowiedział: decyzja o członkostwie w NATO należy do suwerennych państw i społeczeństw; Gruzja nie jest objęta sankcjami; języka rosyjskiego jest tyle, ile trzeba, zaś to mniejszość ukraińska w Rosji ma pod górkę do szkoły.

Skąd rosyjsko-ukraiński rachunek sumienia w środku sierpnia, kiedy myśli się o wczasach, a nie o strategii wyborczej? Do końca kadencji Juszczenki zostało kilka miesięcy, list nie zmieni jego polityki.

Będą nowe wybory. Rosyjska elita nie wyleczyła się z traumy po pomarańczowej rewolucji. Teraz nie chce przespać momentu, kiedy waży się kolejna prezydentura w kraju postrzeganym na Kremlu jako jeden z kluczowych.

Juszczenko ma 4 proc. poparcia. Czy ma szanse na reelekcję? Kijowskie wróble ćwierkały, że nie. Ale po tej wymianie czułych słówek z Kremlem zyska.

Miedwiediew dał do...

1557

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]