Biden wygrał wyścig

Joe Biden został wybrany 46. prezydentem USA. Po raz pierwszy w historii Stany będą miały wiceprezydentkę: Kamalę Harris. Donald Trump twierdzi, że to jeszcze nie koniec.
z Nowego Jorku

07.11.2020

Czyta się kilka minut

Joe Biden i Kamala Harris jeszcze podczas kampanii prezydenckiej. Wilmington, Delaware, sierpień 2020 r. / / fot. OLIVIER DOULIERY / AFP / East News
Joe Biden i Kamala Harris jeszcze podczas kampanii prezydenckiej. Wilmington, Delaware, sierpień 2020 r. / / fot. OLIVIER DOULIERY / AFP / East News

Wygraną Bidena tuż przed godziną osiemnastą czasu polskiego ogłosiły dwie amerykańskie stacje telewizyjne CNN oraz FOX News. O ostatecznym wyniku przesądziło zwycięstwo w Pensylwanii, gdzie zliczanie głosów od kilku dni z zapartym tchem śledziła cała Ameryka. Joe Biden zdobył tam 20 głosów elektorskich, co powiększyło pulę zebranych głosów do 273 (do zwycięstwa potrzebnych jest co najmniej 270). Demokrata niedługo później wygrał też w Nevadzie. Trwa jeszcze liczenie głosów w Georgii, Arizonie i Karolinie Północnej, ale nie będzie to miało wpływu na ostateczny wynik wyborów.

Już jako prezydent elekt Joe Biden napisał na Twitterze: „Ameryko, jestem zaszczycony, że wybrałaś mnie do przewodzenia naszemu wspaniałemu krajowi. Praca przed nami będzie ciężka, ale obiecuję: będę prezydentem wszystkich Amerykanów – niezależnie od tego, czy głosowaliście na mnie, czy nie”.

Wraz ze zwycięstwem Joe Bidena Amerykanie doczekali się jeszcze jednego doniosłego momentu. Po raz pierwszy w historii wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych zostanie kobieta. Będzie nią czarnoskóra senatorka z Kalifornii – Kamala Harris.

Prezydent elekt wygłosił zwycięską mowę w Wilmington w Delaware. Obiecał, że będzie jednoczył Amerykanów, i mówił o priorytetach swojej przyszłej administracji: odbudowie gospodarki, pandemii, systemowym rasizmie i ochronie klimatu.

Gratulacje Bidenowi złożyli światowi przywódcy, a także byli prezydenci USA: Barack Obama, Bill Clinton i Jimmy Carter. Sprawujący jeszcze przez dwa miesiące urząd prezydenta Donald Trump gratulacji rywalowi nie złożył. Jak donoszą amerykańskie media, dowiedział się on o przegranej podczas gry w golfa w Sterling w Wirginii. Sztab Trumpa zapowiada, że będzie kwestionować wyniki wyborów w sądach. Jak donosi CNN, prezydent miał powiedzieć, że to „nie koniec wyścigu”. 

Donald Trump z uporem roztacza wizję sfałszowanych wyborów. Odmawia uznania zwycięstwa rywala i zapowiada walkę w sądach. Eksperci twierdzą, że ma tu marne szanse. Tymczasem pod Białym Domem zebrał się tłum świętujący zwycięstwo Bidena. Euforię było widać także na ulicach Nowego Jorku, Atlanty czy Filadelfii. Natomiast wśród zwolenników Trumpa dominował gniew; w wielu miastach organizowali protesty, skandując: „To nie koniec” i „Zatrzymać kradzież”.

Biden odwołał się do tych nastrojów, nakłaniając zwolenników Trumpa do dialogu. Czy 46. prezydentowi USA uda się ostudzić emocje w spolaryzowanym kraju? Jaka będzie jego polityka zagraniczna? Tego dowiemy się niebawem. 

Artykuł aktualizowany 8 listopada 2020 r.


CZYTAJ WIĘCEJ:

Wybory prezydenckie w USA 2020: serwis specjalny

Mało kto się spodziewał, że trzymający w napięciu spektakl zacznie się długo po wyborach: zliczanie ostatnich głosów w kilku zaledwie stanach.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
Dziennikarka specjalizująca się w tematyce amerykańskiej, stała współpracowniczka „Tygodnika Powszechnego”. W latach 2018-2020 była korespondentką w USA, skąd m.in. relacjonowała wybory prezydenckie. Publikowała w magazynie „Press”, Weekend Gazeta.pl, „… więcej