Reklama

Joe Biden będzie nowym prezydentem USA

Joe Biden będzie nowym prezydentem USA

z Nowego Jorku
09.11.2020
Czyta się kilka minut
Dokonał dwóch rzeczy, na które czekała liberalna Ameryka: pokonał Donalda Trumpa i sprawił, że po raz pierwszy w historii Stany będą mieć wice­prezydentkę: czarnoskórą Kamalę Harris.
Kamala Harris i Joe Biden po ogłoszeniu wyników wyborów. Wilmington, Delaware, 7 listopada 2020 r. JIM LO SCALZO / EPA / PAP
O

O wygranej Joego Bidena przesądziło zwycięstwo w Pensylwanii. Demokrata zdobył tam 20 głosów elektorskich, co powiększyło pulę zebranych głosów do 273 (do zwycięstwa potrzeba minimum 270). Niedługo później wygrał też w Nevadzie. W zeszłą sobotę trwało jeszcze liczenie głosów w Georgii, Arizonie i Karolinie Północnej, ale nie miało to już wpływu na ostateczny wynik. Prezydent elekt wygłosił zwycięską mowę w Wilmington w Delaware. Obiecał, że będzie jednoczył Amerykanów i mówił o priorytetach swojej przyszłej administracji: odbudowie gospodarki, pandemii, systemowym rasizmie i ochronie klimatu.

Donald Trump z uporem roztacza wizję sfałszowanych wyborów. Odmawia uznania zwycięstwa rywala i zapowiada walkę w sądach. Eksperci twierdzą, że ma marne szanse. Tymczasem pod Białym Domem zebrał się tłum świętujący zwycięstwo Bidena. Euforię było widać także na ulicach Nowego Jorku, Atlanty czy Filadelfii. Natomiast wśród zwolenników Trumpa dominował gniew; w wielu miastach organizowali protesty, skandując: „To nie koniec” i „Zatrzymać kradzież”.

Biden odwołał się do tych nastrojów, nakłaniając zwolenników Trumpa do dialogu. Czy 46. prezydentowi USA uda się ostudzić emocje w spolaryzowanym kraju? Jaka będzie jego polityka zagraniczna? Tego dowiemy się niebawem. ©

W dziale Świat tekst o pierwszych godzinach po wyborach (ukończony przed ogłoszeniem zwycięzcy). Więcej też w serwisie specjalnym: powszech.net/usa2020

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

rzeczywistość. Biden nawołuje do dlalogu, a AO Cortez i byli pracownicy administracji Obamy chcą sporządzać listy pracowników admnistracji Trumpa i jego zwolenników. Ciekaw jestem w jakim celu? Pierwszy etap jest związany z bojkotem towarzyskim, utrudnianiem znalezienia pracy i tp. Podobne rzecz zaproponował były sekretarz pracy w administracji Clintona Robert Reich. Pani Zdzieborska korzysta napewno z jedynie słusznych i poprawnych politycznie źródeł informacji, więc takie rzeczy do niej nie docierają. To będzie administracja Obama Harris Biden i główny wysiłek będzie skierowany na przekształcenie USA w kraj o ustroju totalitarnym i socjalistycznym a w następnych etapach komuno-faszystowskim(jeżeli republikanie nie utrzymają senatu). Biden to będzie atrapa prezydenta o jeszcze mniejszym znaczeniu niż Duda w Polsce. Partia demokratyczna (nazywana tak obecnie przez nieporozumieni) nie ma nic wspólnego z liberalną Ameryką. Utrzymuje Czarnych Amerykanów na swoich współczesnych "plantacjach demokratycznych" w większości dużych miast Ameryki. Chce sprowadzić więdzej nielegalnych imigrantów z południa, aby mieć wystarczającą ilość "niewolników" i w miarę upływu czasu mieć coraz więcej uzależnionych wyborców. Dostaną telefony, jedzenie, marichuane (a później także twarde narkotyki), nie powinni myśleć i głosować na rasę "panów demokratycznych". Pomocy udzielą także Google, Facebook, Twitter, Amazon dla których otworzą się nieograniczone możliwości robienie biznesów z reżimem chińskim. Łamanie praw człowieka przez reżim nie będzie przeszkodą. Podobnie robią bogacze z ligi NBA. Uncle Joe nie będzie przeszkadzał. On za kadencji Obamy przetarł szlaki biznesowe dla swojego synalka.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]