Reklama

Biblioteka jako forma życia

Biblioteka jako forma życia

28.11.2016
Czyta się kilka minut
To książka nie tyle dla bibliofilów, ile dla ludzi, dla których książki i ich czytanie stanowią jeden z filarów egzystencji.
P

Piotr Matywiecki jest autorem kilkunastu tomów wierszy (najnowszy, „Którędy na zawsze”, znalazł się w finale tegorocznej edycji Nagrody Nike), a także monografii Tuwima i esejów poświęconych tematyce Zagłady oraz tożsamości żydowskiej i chrześcijańskiej. Przez wiele lat pracował w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie, współorganizował tam pierwszą Solidarność. „Lata spędzone między książkami Biblioteki same teraz zamieniają się w książkę o Bibliotece” – pisze dzisiaj i dodaje: „Ja naprawdę wywiodłem z biblioteki (...) znaczną część mojego pisarstwa, zarówno poezji, jak i eseistyki. A ta książka ma być domknięciem: wprowadza bibliotekę do biblioteki, bibliotekę pamięci osobistej do biblioteki pamięci powszechnej”. To medytacyjny esej o mikroświecie, którego już nie ma. BUW oczywiście nadal istnieje i ma nową wspaniałą siedzibę na Powiślu, jednak mimo tożsamości księgozbioru jest...

2907

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]