Reklama

Bezwstyd

Bezwstyd

08.06.2003
Czyta się kilka minut
Papież był do tej pory niekwestionowalnym autorytetem dla całej Polski i zdumiałbym się, gdyby mi ktoś wcześniej powiedział, że pojawią się osoby, które zechcą przekręcać i podważać jego słowa. A dzisiaj pan poseł Bogdan Pęk oświadcza, że Papież nie wie, co mówi -chodzi oczywiście o słowa skierowane do Polaków na temat Unii Europejskiej - ponieważ nie zna treści podpisanego przez Polskę traktatu akcesyjnego.
W

W wypowiedzi tej kryje się następujące założenie: traktat obiecuje nam za mało, gdybyśmy dostali od Unii więcej pieniędzy, wtedy dopiero Papież, jak powszechnie wiadomo, zainteresowany głównie dobrami materialnymi, powinien wesprzeć naszą decyzję. Papież jednak nie mówił o pieniądzach, więc słowa jego nie przypadły do gustu posłowi Pękowi. Jest to żenujące: z jednej strony miliony ludzi gorliwie szukające bezpośredniego kontaktu z Papieżem, choćby w Krakowie na Błoniach, z drugiej tego rodzaju oświadczenia. Wiele umysłów w naszym kraju stało się czymś w rodzaju kaszy hreczanej pomieszanej z otrębami.

Odbijając się od tej skandalicznej trampoliny, powiem tyle: jak długo Polska była pod protektoratem sowieckim, w Europie Zachodniej miłosiernie kiwano nad nami głowami. Mogliśmy naiwnie sądzić, że fakt odzyskania przez nas suwerenności spotka się z jakąś uczciwą satysfakcją w...

7236

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]