Reklama

Bez kompromisu

Bez kompromisu

04.04.2015
Czyta się kilka minut
Blisko 40 lat temu ukazał się tom „Bez kompromisu”, pierwsza całościowa prezentacja Witkacego-krytyka i publicysty. Sprzedawano ją spod lady. Dziś znajomości u księgarzy już niepotrzebne – ale Witkacego czytać nadal warto.
C

Część tekstów zgromadzonych w „Bez kompromisu” (tamtą książkę opracował również Janusz Degler) ukazała się już w „Dziełach zebranych”, w tomach gromadzących pisma o teatrze i o sztuce.

Tom obecny dotyczy przede wszystkim literatury, życia umysłowego i obrony miejsca w nim filozofii, a najobszerniejszą pozycją jest wieloodcinkowa polemiczna rozprawa o Leonie Chwistku, publikowana w szesnastu (!) kolejnych numerach czasopisma „Z”, redagowanego przez Jerzego Brauna.

Żywioł polemiczny, stanowiący środowisko naturalne Witkacego, jest tu zresztą wszechobecny, dyskusje prowadzone są rzeczywiście bezkompromisowo, a wśród adwersarzy autora, poza Chwistkiem, miejsce szczególne zajmują Antoni Słonimski (skądinąd wcześniej bardzo chwalony za sztukę „Wieża Babel”) i Bruno Winawer. Końcową apostrofę szkicu „Tchórze, niedołęgi czy »przemilczacze«...”, którego głównymi bohaterami są...

2726

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]