Reklama

Berliński gabinet luster

Berliński gabinet luster

28.11.2016
Czyta się kilka minut
Stolica Niemiec jest stawiana za przykład „otwartego miasta”, stolicy artystów, przychylnej dla niespokojnych duchów. Nie zawsze tak było.
Berlin, budynek Reichstagu. Fot. Grażyna Makara
M

Monumentalną pracę Alexandry Richie (autorki wydanej rok temu bestsellerowej „Warszawy 1944”) o Berlinie dzieli przepaść od drażniących pretensjonalnością stylu, wtórnych publikacji prezentujących obraz stolicy Niemiec, którymi obrodziło w ostatnich latach na fali jej popularności wśród turystów. Mamy do czynienia z biografią miasta, którą można czytać jako podręcznik historii Europy od średniowiecza do lat 30. ubiegłego wieku; podręcznik ukazujący, czym może skończyć się umiejętnie podsycane poczucie krzywdy w połączeniu z niezaspokojonym pragnieniem narodowej wielkości. Przestroga wpisana w „Berlin. Metropolię Fausta” brzmi nader aktualnie – także dla polskiego czytelnika.

Mit odbrązowiony

Rozsławione „berlińskie powietrze” ma tę właściwość, że łatwo upaja, a tym samym łagodzi spojrzenie. W tę pułapkę trafiają niemal wszyscy zakochani w Berlinie...

12537

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]