Reklama

„Berlinka”do Berlina!

„Berlinka”do Berlina!

18.02.2008
Czyta się kilka minut
Oddajmy Niemcom "Berlinkę"! - postuluje w nowym "Tygodniku Powszechnym" Nawojka Cieślińska-Lobkowicz.
C

Czas wreszcie przeciąć ten polsko-niemiecki węzeł gordyjski - pisze Nawojka Cieślińska-Lobkowicz w tekście "Berlinka do Berlina!". - "W geście dobrej i nieprzymuszonej woli polscy politycy powinni podjąć decyzję o oddaniu Niemcom tzw. Berlinki, czyli zbioru najcenniejszych zabytków niemieckiego piśmiennictwa, który od 1945 roku znajduje się w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie. Gest ten musiałby być jednak związany z przyjęciem przez stronę niemiecką pakietu określonych warunków" - apeluje Cieślińska-Lobkowicz.

Cieślińska-Lobkowicz jest historykiem i krytykiem sztuki, jest uważana za jednego z najbardziej kompetentnych w Polsce i w Niemczech ekspertów w sprawach restytucji dzieł sztuki; jest stałą autorką "Tygodnika".

Kwestia "Berlinki" nadal dzieli Polskę i Niemcy. Kolejne polskie rządy odmawiają jej zwrotu. Także zdecydowana większość...

5732

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]