Reklama

Wydanie specjalne TP "Smak wolności"

Będziemy mieli dwóch papieży

Będziemy mieli dwóch papieży

04.03.2013
Czyta się kilka minut
Ustąpienie z posługi jest także „sposobem jej sprawowania”. Pochodząca od Chrystusa misja następcy Piotra jest święta i ogromna, lecz pełniący ją są ludźmi jak inni.
B

Benedykt XVI prowokuje do refleksji na temat papiestwa, do której zachęcał chrześcijańskich (nie tylko katolickich) teologów już Jan Paweł II w encyklice „Ut unum sint”. Kongregacja Nauki Wiary wydała wtedy komentarz podpisany przez jej ówczesnego prefekta, kard. Josepha Ratzingera. Czytamy tam m.in., że „rozeznanie dotyczące zgodności między naturą posługi Piotrowej a ewentualnymi formami jej sprawowania winno być podjęte in Ecclesia, to znaczy pod działaniem Ducha Świętego i w braterskim dialogu Biskupa Rzymu z innymi biskupami, zgodnie z konkretnymi potrzebami Kościoła. Zarazem jednak jest oczywiste, że tylko Papież (lub Papież wraz z Soborem powszechnym) ma – jako Następca Piotra – władzę i prawo powiedzieć ostatnie słowo na temat sposobów sprawowania własnej posługi pasterskiej w Kościele powszechnym”. W dokumencie powiedziano też, że to, co miało miejsce w...

4069

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]