Reklama

Papieskie ABC

Papieskie ABC

24.04.2005
Czyta się kilka minut
Historia 263 następców Piotra jest burzliwa, chwilami tragiczna, zachwycająca, a czasem gorsząca. Znajdujemy w niej papieży kanonizowanych i błogosławionych, ale też antypapieży. Od misji budowania jedności i umacniania braci w epoce prześladowań, przez rozwój potęgi doczesnej, niemal zniknięcie z powierzchni ziemi w okresie niewoli awiniońskiej i utratę Państwa Kościelnego - droga papiestwa wiedzie do odnajdywania swej pierwotnej funkcji budowania wspólnoty w wierze.
Inauguracja pontyfikatu Jana Pawła II, październik 1978 r.
B

Było ich 264, wśród nich 208 Włochów (wliczając Sardyńczyków i Sycylijczyków), piętnastu Francuzów, trzynastu Greków, sześciu Niemców i jeden Longobard-Niemiec, sześciu Syryjczyków, trzech Afrykańczyków, dwóch Hiszpanów, dwóch Żydów, dwóch Dalmatów-Chorwatów, Anglik, Holender, Polak, Portugalczyk. Najkrótszy pontyfikat (Stefana II) trwał cztery dni, najdłuższy (Piusa IX) - 31 lat i 8 miesięcy1. Każdy wniósł jakiś - czasem lepszy, czasem gorszy - wkład, zapoczątkował jakąś tradycję. Jan II (533-535) jako pierwszy zmienił imię (nic dziwnego: nazywał się Merkury), Pius V (1566-1572, dominikanin) zainicjował zwyczaj białego ubioru, Pius VIII (1829-1830) założył Pocztę Watykańską, Jan Paweł I (VIII-IX 1978) zakazał noszenia papieża na sedia gestatoria, zwyczaju również wprowadzonego przez jednego z papieży, lecz niestety nie udało mi się ustalić, przez którego.

...

12813

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]