Reklama

Na odchodnym

Na odchodnym

18.02.2013
Czyta się kilka minut
W ostatnich wystąpieniach Papież mówi o winach przeciwko jedności Kościoła, o podziałach, przezwyciężaniu indywidualizmów i rywalizacji, demaskowaniu hipokryzji religijnej. Czy dotykamy tu prawdziwych przyczyn jego dramatycznej decyzji?
Na Placu św. Piotra, Watykan, 17 lutego 2013 r. Fot. Adam Boniecki
R

Rzym, 17 lutego. Chłodny niedzielny poranek, niebo od mojego przyjazdu jasne, coraz bardziej pokrywa się chmurami. Godzina 11.00, idę na pierwszy po ogłoszeniu przez Benedykta XVI swej decyzji „Angelus”. W dniu jej ogłoszenia spektakularny piorun uderzył w kopułę bazyliki św. Piotra, dziś te burzowe chmury... Czyżby znowu znaki? Pół godziny przed rozpoczęciem modlitwy na placu jest mnóstwo ludzi, a kolumnada i budynki wokół wyglądają jak nie do końca odpakowana dekoracja. Fronton bazyliki i część kolumnady lśnią odnowioną świeżością, ale niektóre partie zabudowy są szczelnie zasłonięte białym materiałem, ukrywającym rusztowania. Taki jest Watykan... Za 11 dni Papież przestanie być papieżem, a remonty będą kontynuowane. Koła wielkiej machiny nieprzerwanie będą się obracały. Choć prefekci dykasterii po dymisji papieża przestaną być prefektami, to sekretarze, biura, IOR...

12636

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]