Ładowanie...
Będą wiedzieć o nas wszystko

Eben Moglen, amerykański prawnik znany z wystąpień w obronie prawa do nienadzorowanej komunikacji między ludźmi, podczas pobytu w Warszawie dwa lata temu żartował, że KGB popełniło błąd. Zamiast budować opresyjny system kontroli społeczeństwa w oparciu o agentów, wystarczyło zaprojektować urządzenie podsłuchujące z zaokrąglonymi rogami, zaprojektować różowe etui, i sprzedawać je na kartki – a ludzie sami rzuciliby się na wyścigi do sklepów i jeszcze zorganizowaliby komitety kolejkowe.
Rozwój technologii komunikacyjnych doprowadził do sytuacji, w której każdy z nas posiada urządzenie rejestrujące, wyposażone w mikrofon, kamerę i lokalizator, zdolne do przesyłania nagrań w czasie rzeczywistym. Zazwyczaj nazywamy je telefonem, i nie zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób może zostać wykorzystane przeciwko nam. A wszyscy możemy być monitorowani w dosłownie każdym aspekcie życia...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]