Reklama

Będą patrzeć na Tego, którego przebili

Będą patrzeć na Tego, którego przebili

14.03.2007
Czyta się kilka minut
Po tygodniowej przerwie wracamy do medytacji nad zdaniem wybranym przez Benedykta XVI na zasadniczy "temat naszej wielkopostnej refleksji ("Przesłanie na Wielki Post 2007). Refleksja samego Papieża idzie nieco obok tradycyjnych linii interpretacyjnych, do których nawiązywaliśmy poprzednio. Nie kłóci się z nimi, rzecz jasna; raczej otwiera nową perspektywę.
W

Według Benedykta XVI zdanie "Będą patrzeć na Tego, którego przebili" winno kierować nasz wzrok nie tyle w kierunku Paruzji, co w stronę Golgoty - "na Chrystusa ukrzyżowanego". Mamy w Nim przy tym widzieć nie tyle Skazańca, rozciągniętego na krzyżu w wymyślnej torturze, co Syna Bożego, który - podniesiony nad ziemię - rozkłada szeroko ramiona, by nimi objąć każdego z nas. Klucza interpretacyjnego Papież szuka w Jezusowym zdaniu z Ewangelii według św. Jana: "Gdy zostanę nad ziemię wywyższony, przyciągnę wszystkich do siebie" (J 12, 32). I komentuje: "Pan gorąco pragnie, abyśmy w odpowiedzi przede wszystkim przyjęli Jego miłość i pozwolili, by nas przyciągnął".

To scena przejmująca! Zobaczyć naraz przed sobą Boga z rozwartymi ramionami. Propozycja miłości. Wstrząsająca - bo złożona w całej wstrząsającej prawdzie Golgoty. Bóg chce mnie objąć. I... chce być objęty...

5246

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]