Reklama

Będą patrzeć na Tego, którego przebili

Będą patrzeć na Tego, którego przebili

14.03.2007
Czyta się kilka minut
Po tygodniowej przerwie wracamy do medytacji nad zdaniem wybranym przez Benedykta XVI na zasadniczy "temat naszej wielkopostnej refleksji ("Przesłanie na Wielki Post 2007). Refleksja samego Papieża idzie nieco obok tradycyjnych linii interpretacyjnych, do których nawiązywaliśmy poprzednio. Nie kłóci się z nimi, rzecz jasna; raczej otwiera nową perspektywę.
W

Według Benedykta XVI zdanie "Będą patrzeć na Tego, którego przebili" winno kierować nasz wzrok nie tyle w kierunku Paruzji, co w stronę Golgoty - "na Chrystusa ukrzyżowanego". Mamy w Nim przy tym widzieć nie tyle Skazańca, rozciągniętego na krzyżu w wymyślnej torturze, co Syna Bożego, który - podniesiony nad ziemię - rozkłada szeroko ramiona, by nimi objąć każdego z nas. Klucza interpretacyjnego Papież szuka w Jezusowym zdaniu z Ewangelii według św. Jana: "Gdy zostanę nad ziemię wywyższony, przyciągnę wszystkich do siebie" (J 12, 32). I komentuje: "Pan gorąco pragnie, abyśmy w odpowiedzi przede wszystkim przyjęli Jego miłość i pozwolili, by nas przyciągnął".

To scena przejmująca! Zobaczyć naraz przed sobą Boga z rozwartymi ramionami. Propozycja miłości. Wstrząsająca - bo złożona w całej wstrząsającej prawdzie Golgoty. Bóg chce mnie objąć. I... chce być objęty...

5246

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]