Reklama

Eros Pana Boga

Eros Pana Boga

30.01.2006
Czyta się kilka minut
Czy "Deus caritas est jest dokumentem programowym? Na ogół komentatorzy odpowiadają, że nie. Nie jest w tym sensie, w którym dokumentem programowym była pierwsza encyklika Jana Pawła II "Redemptor hominis, który konsekwentnie trzymał się zarysowanej w niej wizji i urzeczywistniał ją w miarę upływającego czasu. Charakter pierwszej encykliki Benedykta XVI jest inny. Papież koncentruje uwagę na jednym temacie.Jest to encyklika o miłości.
J

Jeżeli jednak "Deus caritas est" jest programem, to dlatego że jest wypełnieniem tego, do czego Jan Paweł II wezwał Kościół w Liście Apostolskim "Novo millenio ineunte" (2001). Spoglądając w przyszłość Kościoła, przypomniał wtedy słowa Chrystusa: "Duc in altum" - "wypłyń na głębię". Precyzując tę myśl wyjaśniał, że chodzi o świętość. Przyszłości nie da się budować na "minimalistycznej etyce" i "powierzchownej religijności". Jeżeli poczynania Kościoła mają mieć sens, wszystkie muszą być "podporządkowane nadrzędnej idei świętości". "Po tym poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali" (J 13, 35).

Można się więc domyślać, że Benedykt XVI po długim namyśle postanowił programową encyklikę napisać o tym, co dziś dla Kościoła jest najważniejsze; o tym, co stanowi istotę świętości: "Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam"....

13202

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]