Reklama

Bardziej krasnal niż kat

Bardziej krasnal niż kat

01.04.2008
Czyta się kilka minut
"Sprawa Dantona" potwierdza, że polityczny teatr Klaty to projekt nie tylko ciekawy i oryginalny, ale także perfidny i uczciwy.
J

Jeszcze podczas wejścia publiczności dwaj aktorzy krzątają się wokół usadowionego w wannie kolegi. Przyglądają się, sprawdzają coś na trzymanych w dłoniach kartkach, konsultują, po czym podchodzą do wanny - zmieniają ciut położenie głowy, linię zwisającej bezwładnie ręki - i znów wycofują się, by z dystansu ocenić dzieło. Klata cytuje "Śmierć Marata" Jacques’a-Louisa Davida i szuka tamtego patosu, tamtej wzniosłości. Tamtego formatu. Tylko po to, by wraz z początkiem spektaklu grzecznie podziękować i zwrócić to wszystko do muzeum.

Bohaterowie z papieru

Na scenie - baraki, blaszaki, kartonowe pudła. Wchodzą: z jednej strony ubrani na czarno jakobini, z drugiej drużyna Dantona, w kolorach tęczy. Kostiumy skrojone poniekąd na wzór historycznych, bo i peruki, i pończochy, i koronki. Aktorzy noszą je jednak bez wdzięku,...

7609

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]