Reklama

Bardziej krasnal niż kat

01.04.2008
Czyta się kilka minut
"Sprawa Dantona" potwierdza, że polityczny teatr Klaty to projekt nie tylko ciekawy i oryginalny, ale także perfidny i uczciwy.
J

Jeszcze podczas wejścia publiczności dwaj aktorzy krzątają się wokół usadowionego w wannie kolegi. Przyglądają się, sprawdzają coś na trzymanych w dłoniach kartkach, konsultują, po czym podchodzą do wanny - zmieniają ciut położenie głowy, linię zwisającej bezwładnie ręki - i znów wycofują się, by z dystansu ocenić dzieło. Klata cytuje "Śmierć Marata" Jacques’a-Louisa Davida i szuka tamtego patosu, tamtej wzniosłości. Tamtego formatu. Tylko po to, by wraz z początkiem spektaklu grzecznie podziękować i zwrócić to wszystko do muzeum.

Bohaterowie z papieru

Na scenie - baraki, blaszaki, kartonowe pudła. Wchodzą: z jednej strony ubrani na czarno jakobini, z drugiej drużyna Dantona, w kolorach tęczy. Kostiumy skrojone poniekąd na wzór historycznych, bo i peruki, i pończochy, i koronki. Aktorzy noszą je jednak bez wdzięku,...

7609

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]