Reklama

Baranek, wilk i kompleks kolaboranta

Baranek, wilk i kompleks kolaboranta

13.03.2005
Czyta się kilka minut
24 lutego czescy posłowie przegłosowali ustawę o odszkodowaniach dla ofiar sowieckiej interwencji w 1968 r., a także dla poszkodowanych całego okresu stacjonowania radzieckich wojsk na terytorium Czechosłowacji, czyli aż do 1991 r. Można na nią spojrzeć jako na część porządkowania pamięci historycznej i rozliczenia z przeszłością.
Rosyjski czołg w stolicy Czechosłowacji
W

W nocy z 20 na 21 sierpnia 1968 r. Libuše Svobodová była w budynku radia w Pradze, gdzie pracowała jako technik. Nagle radio zamilkło z polecenia Karela Hoffmanna, prezesa zarządu centralnego czechosłowackiej telekomunikacji. Chodziło o uniemożliwienie nadawania apeli o stawianie oporu wojskom Układu Warszawskiego, które właśnie wkraczały do Czechosłowacji. Jednak już o wpół do piątej rano radiowcy rozpoczęli nadawanie z tajnego studia zastępczego. O ósmej weszli żołnierze. - Stali na korytarzach, na każdym rogu dwóch. Kiedy się na nich spojrzało, było widać, że to brudni, głodni chłopcy, którzy pojęcia nie mają, gdzie się znajdują. Nikt się nimi nie przejmował. Nawet staraliśmy się z nimi tak po czesko-rosyjsku rozmawiać, pytać, jak to możliwe, że przyszli do nas strzelać, kiedy ich ojcowie nas wyzwalali - wspomina Svobodová. - Do sąsiadującego z radiem Muzeum podjeżdżały...

9243

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]