Reklama

Ładowanie...

Bananowa dedukcja. Czy zwierzęta myślą logicznie

31.10.2022
Czyta się kilka minut
Wiemy, że zwierzęta potrafią zachowywać się inteligentnie, ale czy myślą logicznie? Nie jest łatwo udowodnić, że tak. Choć równie trudno – że nie.
W dwóch parach pudełek ukrywamy po jednym kawałku jabłka. Potem pokazujemy, że jedno z pudełek w jednej parze jest puste. Gdzie najłatwiej znaleźć jabłko? TWITTER.COM / JANENGELMANN5
C

Chryzyp z Soloi był jednym z czoło­wych stoików. Wedle legendy przytoczonej przez Diogenesa Laertiosa zmarł w sposób, jaki nie przystoi nie tylko stoikowi, ale żadnemu szanującemu się filozofowi: ze śmiechu, rozbawiony własnym żartem. Za życia Chryzyp zasłużył się jednak dla filozofii i zostawił po sobie wiele pism logicznych. Jest wśród nich opowieść o psie tropiącym zająca, który dotarł do rozwidlenia trzech dróg. Jak się zachował? Podążył pierwszą drogą, ale nie wywęszył ofiary. Zawrócił więc do drugiej drogi, ale znów nie wyczuł tropu. Wtedy po raz kolejny wrócił na rozwidlenie i od razu pobiegł trzecią drogą – już bez węszenia. Chryzypa zastanawiało, czy pies zastosował logiczny sylogizm o postaci „jeśli A lub B lub C i nie A ani nie B, to C”. Gdyby w podobny sposób zachował się człowiek, nie mielibyśmy wątpliwości co do logicznego charakteru jego rozumowania. Ale czy nieme...

10000

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]