Reklama

Balon

Balon

21.08.2012
Czyta się kilka minut
Tak się do niego zwracaliśmy. Nie „Wiesiu”, „Wieśku” czy „proszę księdza”, tylko „Balonie”, „Baloniku”. Był szczupły i duchowo nienadęty – przezwisko pasowało doń idealnie na zasadzie kontradykcji.
Z

Znakomity człowiek, dobry ksiądz. Z pism bł. Bronisława Markiewicza, którego zgromadzenie wybrał, cytował zdanie: „Najpierw zabiorę się do polepszenia stanu duchowego moich parafian, potem do kościoła, a na końcu do budynków plebańskich”. Trzymał się tej hierarchii wiernie: o materialną stronę życia dbał mało, interesowali go ludzie – co myślą, jak sobie radzą, jakie mają wątpliwości.

W ramach zgromadzenia mieścił się z trudem. Nasza ostatnia rozmowa dotyczyła kenozy – ogołocenia, uniżenia – koniecznego, jeśli się chce naprawdę być z drugimi i dla drugich. Ja mówiłem o kenozie rodziców, którzy muszą pogodzić się z tym, że dzieci swoją tożsamość odnajdywać będą drogą prób i błędów. On mówił o kenozie zakonnika, który wprawdzie wybiera sobie wspólnotę, ale nie wybiera jej członków: musi się nauczyć żyć także z tymi, którzy są mu niemili lub wręcz wobec niego nieprzyjaźni. „Długo...

3667

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]