Reklama

Awangarda w salonie

Awangarda w salonie

08.04.2017
Czyta się kilka minut
Choć sprzeciwiała się „wartościom mieszczańskim”, wpłynęła na tożsamość ambitnej klasy średniej.
Katarzyna Kobro, Akt kobiecy, 1948 r. Fot. Paweł Czernicki / MNK
W

Wchodzimy do arcymieszczańskiej, XIX-wiecznej kamienicy, wzniesionej, jak często w Krakowie, na średniowiecznych fundamentach. Tym szacowniejszej, że przez jakiś czas mieściły się tutaj nie tylko patrycjuszowskie apartamenty, ale i redakcja „Czasu”, organu prasowego XIX-wiecznych konserwatystów. W zasadzie każdemu wchodzącemu do Kamienicy Szołayskich przydałby się findesieclowy kapelusz albo cylinder.

Utopie i komercje

Szeroka sień prowadzi do przestronnych, pastelowych sal, które niegdyś były salonami, gabinetami, bawialniami, jadalniami. A w nich zderzamy się z czymś pozornie nieprzystającym do tej przestrzeni – z dziełami najważniejszych twórców ruchów awangardowych, które rozwijały się przed stu laty w całej Europie: od Jeana Arpa i Aleksandra Archipenki, przez Maxa Ernsta i Kazimierza Malewicza, aż po Wasilija Kandinskiego i Pieta Mondriana. Między...

7510

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]