Reklama

Ładowanie...

Ave, Andreotti!

15.09.2009
Czyta się kilka minut
Czy w dzisiejszej Polsce jest możliwe rasowe kino polityczne?
C

Czy ktoś odważy się stworzyć na ekranie krytyczny, a zarazem przenikliwy portret współczesnego polityka - o konkretnej twarzy i nazwisku? Choć znając realia, pewnie należałoby przede wszystkim zapytać, czy znalazłyby się instytucje (publiczne i prywatne), które gotowe byłyby za taki wyczyn zapłacić. Za film, który uniknąłby publicystycznej doraźności, czym grzeszył szlachetny skądinąd w intencjach serial "Ekipa" wyreżyserowany m.in. przez Agnieszkę Holland. I który jednocześnie zaniechałby ubierania wszystkiego w umowny literacki kostium, jak miało to miejsce w "Bigda idzie!" Andrzeja Wajdy" czy w "Ubu Królu" Piotra Szulkina, bliższych jednak konwencji teatru telewizji i kabaretu aniżeli kinu z prawdziwego zdarzenia. Takie właśnie refleksje nasuwają się nieuchronnie, kiedy ogląda się "Boskiego" Paola Sorrentino - barwny niczym "Żywoty Cezarów", nowocześnie nakreślony portret...

6111

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]