Reklama

Ave, Andreotti!

Ave, Andreotti!

15.09.2009
Czyta się kilka minut
Czy w dzisiejszej Polsce jest możliwe rasowe kino polityczne?
C

Czy ktoś odważy się stworzyć na ekranie krytyczny, a zarazem przenikliwy portret współczesnego polityka - o konkretnej twarzy i nazwisku? Choć znając realia, pewnie należałoby przede wszystkim zapytać, czy znalazłyby się instytucje (publiczne i prywatne), które gotowe byłyby za taki wyczyn zapłacić. Za film, który uniknąłby publicystycznej doraźności, czym grzeszył szlachetny skądinąd w intencjach serial "Ekipa" wyreżyserowany m.in. przez Agnieszkę Holland. I który jednocześnie zaniechałby ubierania wszystkiego w umowny literacki kostium, jak miało to miejsce w "Bigda idzie!" Andrzeja Wajdy" czy w "Ubu Królu" Piotra Szulkina, bliższych jednak konwencji teatru telewizji i kabaretu aniżeli kinu z prawdziwego zdarzenia. Takie właśnie refleksje nasuwają się nieuchronnie, kiedy ogląda się "Boskiego" Paola Sorrentino - barwny niczym "Żywoty Cezarów", nowocześnie nakreślony portret...

6111

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]