Reklama

Ładowanie...

Aureliusz

11.01.2016
Czyta się kilka minut
Zimowe przesilenie, Boże Narodzenie, Nowy Rok, wypadnięty z ram czas otchłannego zanurzenia w sobie, czas zadumy nad sensem czasu, dobra, piękna; no dobra: niepiękna też.
Jan Klata
R

Rozmyślaniami (do siebie samego)” raczy mnie od niechcenia rzymski cesarz. Starałem się kilka dni nie dowiadywać, co z tą Polską, co niełatwe, nawet podczas lektury Marka Aureliusza.

„Rzeczy stoją na zewnątrz, za drzwiami, same przez się nie wiedząc o sobie, ani nie wypowiadając. W takim razie co formułuje o nich wypowiedzi? Władza kierownicza”. Hmm. Skojarzenia to przekleństwo, trzeba im się oprzeć. Niezłomnie. Nie wsłuchiwać się w pienia Jana Pietrzaka. Nie zgłębiać „Wieszania”, nie słuchać Długosza (Leszka, nie Jana). Aureliusz. Marek Aureliusz.

„Wniknij do władz kierowniczych innych ludzi, a zobaczysz, jakich boisz się sędziów i jakimi sędziami są oni względem siebie samych”. Oj. Nie. Nie czytać o mechanizmach przewrotu bolszewickiego, nie słuchać wyklętych rapów o ludziach z lasu. Aureliusz. Tylko Aureliusz! „Pająk niezmiernie jest dumny ze złapanej muchy. Człowiek...

3356

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]