Reklama

Biedna prawica

Biedna prawica

04.04.2016
Czyta się kilka minut
Warto może zauważyć, że masy pozbywają się „murzyńskości” niezwykle prędko, nie tylko wobec Ameryki czy Europy, ale takoż wobec głowy Kościoła.
Fot. Grażyna Makara
Stanisław Mancewicz / Fot. Grażyna Makara
Z

Zaiste lektura komentarzy na temat umycia nóg uchodźcom przez papieża była chyba jedną z najbardziej poruszających, odkąd lud tutejszy obchodzi Wielkanoc – czyli załóżmy zgrubnie i brawurowo, od jakichś 1050 lat.

Była to – by ująć owo zjawisko słowem prezesa rządzącego – lektura całkowicie animalna, a spostrzeżenie to dotyczy nie tylko komentarzy anonimowych, ale heroicznie podpisanych imieniem i nazwiskiem. Apele władzy o spokój publiczny przed wizytą papieską, przeplatane niekończącymi się obelgami, takoż pod adresem gościa, tworzą klimat arcyciekawy nawet dla umiarkowanie ciekawskiego badacza katolicyzmu polskiego. Człowiek słuchający, nie tylko przedstawicieli naszego rządu, biskupów tutejszych, ale owych wielbicieli, czuje się zaprawdę jako ta „małpa w czerwonym” i jak małpa reaguje, tzn. brzytwą swych przemyśleń robi sobie krzywdę.

Prezes rządzący – to wtręt...

4654

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]