Reklama

Aslı Erdoğan wolna, ale w więzieniu

Aslı Erdoğan wolna, ale w więzieniu

24.11.2016
Czyta się kilka minut
Turecki sąd nakazał wycofanie części zarzutów przeciwko osadzonej w areszcie pisarce. Nie oznacza to jednak, że wyjdzie ona na wolność. W mocy wciąż pozostaje oskarżenie o terroryzm.
Protest w obronie Aslı Erdoğan w Krakowie, 10.09.2016 r. / Fot. Jan Graczynski / East News
W

Wysoki Trybunał Karny Sąd w Stambule orzekł 23 listopada, że aresztowane w sierpniu turecka pisarki i dziennikarki kurdyjskiej gazety Özgür Gündem Aslı Erdoğan i jej redakcyjna koleżanka Necmiye Alpay, powinny zostać zwolnione z aresztu. Zarzut o działanie na szkodę jedności państwa został oddalony, nie znalazły się bowiem na jego poparcie żadne dowody. Obrońcy pisarki, którzy dosłownie przed kilkoma dniami napisali list w jej obronie (podpisali się pod nim najważniejsi europejscy przywódcy i przedstawiciele kultury), nie mają jednak powodów do radości. 

Na tym samym posiedzeniu, ten sam sąd podtrzymał inne przedstawione Erdoğan zarzuty: te o przynależność do organizacji terrorystycznej i działania propagandowe na jej rzecz. W związku z tym, zwolniona z aresztu po oddaleniu jednego zarzutu pisarka…pozostanie w nim do czasu rozpatrzenia drugiej sprawy. Ma to – według informacji podanych przez dziennik Hurryet – nastąpić 29 grudnia. Za kratami pozostaną też inni osadzeni dziennikarze gazety m.in.: Inanowi Kızılkaya i Zana Kaya.

W 32 stronicowym akcie oskarżenia prowadzący sprawę prokurator zażądał kar dożywotniego więzienia dla dziewięciorga pracowników zamkniętej po nieudanym puczu gazety, w tym właśnie dla Aslı Erdoğan. Pozostałym grozi od 6 do niemal 18 lat więzienia. Gazeta została uznana przez turecki rząd za tubę propagandową PKK, prokuraturę twierdzi, że nie chodziło jedynie o sprzyjanie kurdyjskim ideom wolnościowym. Na łamach Özgür Gündem publikować mieli rzekomo (pod pseudonimami) poszukiwani terroryści. Obrońcy AAslı Erdoğan dowodzą, że nawet jeśli tak było, nie miała ona żadnego wpływu na linię redakcyjną gazety.


CZYTAJ TAKŻE:

List przedstawicieli świata mediów i kultury w sprawie Aslı Erdoğan i innych represjonowanych w Turcji >>>

Erdoğan kontra Erdoğan – poprzedni tekst Marceliny Szumer >>>

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarka, korespondentka „Tygodnika Powszechnego” z Turcji, stały współpracownik Działu Zagranicznego Gazety Wyborczej, laureatka nagrody Media Pro za cykl artykułów o problemach...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]