Reklama

Erdoğan kontra Erdoğan

Erdoğan kontra Erdoğan

21.11.2016
Czyta się kilka minut
Oskarżona o terroryzm turecka pisarka i obrończyni praw człowieka Aslı Erdoğan od niemal trzech miesięcy siedzi w więzieniu. Za tydzień okaże się, czy spędzi tam resztę życia.
Aslı Erdoğan, Kraków, listopad 2015 r. Fot. Mateusz Skwarczek / AGENCJA GAZETA
Z

Zdjęcie jest prześwietlone. Z bielą ścian kontrastują trzy ciemne postaci. Na twarzach widocznych na fotografii mężczyzn majaczy cień uśmiechu, stojąca między nimi blada, chuda kobieta jest poważna. Patrzy prosto w obiektyw zmęczonymi oczami i w ogóle nie przypomina siebie ze zdjęć zdobiących okładki jej książek czy ilustrujących liczne wywiady, których udzielała zagranicznym gazetom wtedy, gdy ukazywały się ich kolejne tłumaczenia. Nic dziwnego. To zdjęcie zrobiono w areszcie. Pisarka i dziennikarka kurdyjskiej gazety „Özgür Gündem” została – wraz z 20 redakcyjnymi kolegami – zatrzymana miesiąc po nieudanym puczu wojskowym, a krytycznie nastawioną do rządu i wspierającą autonomiczne dążenia Kurdów gazetę z dnia na dzień zamknięto twierdząc, że stanowi tubę propagandową Partii Pracujących Kurdystanu.

Ponieważ inni dziennikarze szybko odzyskali wolność, autorka „Miasta w...

10965

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]