Reklama

Aslı Erdoğan na wolności

Aslı Erdoğan na wolności

29.12.2016
Czyta się kilka minut
Po 132 dniach w spędzonych w stambulskim więzieniu na wolność wyszła dziś znana turecka pisarka. Z aresztu zwolniono też jej redakcyjnych kolegów.
Aslı Erdoğan po wyjściu z więzienia, Stambuł, 29.12.2016 r. / OZAN KOSE/AFP/EAST NEWS
C

Część zarzutów przeciwko pisarce i obrończyni praw człowieka, aresztowanej w sierpniu po tym, jak wróciła do Turcji z odbywanego w Krakowie stypendium stambulski Wysoki Trybunał Karny wycofał już przed miesiącem. Wtedy jednak sędziowie – choć zarzuty o przynależność do organizacji terrorystycznej uznali za absurdalne, podtrzymali w mocy oskarżenie właśnie o propagandę terrorystyczną. Erdoğan miała się jej dopuścić publikując w zamkniętej już przez tureckie władze pro-kurdyjskiej gazecie „Özgür Gündem”, do której pisać też mieli (pod pseudonimami) bojownicy Partii Pracujących Kurdystanu. Choć autorka „Miasta w karmazynowej pelerynie” i „Cudownego Mandaryna” koncentrowała się nie na polityce lecz prawach człowieka i literaturze, nigdy nie ukrywała, że nie popiera obecnych władz i kierunku, w jakim zmierza Turcja. Jej zdaniem właśnie z tego powodu znalazła się – nie po raz pierwszy – na celowniku władz. 

Prokurator chciał dożywocia 

Sprawa Erdoğan od początku nabrała ogromnego rozgłosu, o uwolnienie pisarki apelowali literaci i intelektualiści z całego świata. Uliczne protesty i akcje podpisywania listów w jej obronie odbywały się również w Polsce. Obrońcy pisarki nie mieli jednak wielu powodów do optymizmu, bo – choć dowody przeciwko niej zdawały się liche – zarzuty były poważne. Pisarkę oskarżono więc początkowo nie tylko o propagandę ale też terroryzm i działanie na rzecz destabilizacji państwa tureckiego. Martwiła też determinacja prokuratora, który żądał dla niej kary dożywotniego więzienia. Dowodem na przynależność do organizacji terrorystycznej miał być fakt, że Erdoğan zasiadała w radzie doradzającej kolegium redakcyjnemu „Özgür Gündem”. Prokurator dowodził, że miała wpływ na linię redakcyjną gazety a także wiedziała, kto do niej pisze. – Moje członkostwo w tym gremium było czysto symboliczne. Rada nie spotkała się ani nie podjęła żadnej decyzji w ciągu ostatnich pięciu lat – mówiła dziś w sądzie pisarka. Dowodziła też, że w czasie, gdy należała do rady, gazeta działała legalnie. – To ironia, że oskarżono mnie o terroryzm za członkostwo w organizacji, która nic nie robiła.

Jak gdyby prawo istniało 

Podczas rozprawy pisarka nie szczędziła gorzkich słów: - Istotą życia pisarza jest mówienie. Ja zostałam za to aresztowana. Postaram się dziś bronić tak, jakby prawo w Turcji istniało. Choć w sprawie mojej i moich kolegów z „Özgür Gündem” złamane zostały wszelkie zasady – cytuje pisarkę dziennik Hurryet. – Najbardziej boli fakt, że choć napisałam 8 książek i tysiące artykułów, oskarżono mnie na podstawie fragmentów wyrwanych z kontekstu, tak drobnych, jakby wyjętych pęsetą z całości” – miała powiedzieć sędziemu pisarka.

Satysfakcji z wyroku nie kryli politycy opozycji – Asli Erdogan była sądzona za coś, co jest nie tylko niezrozumiałe, ale nawet nie jest przestępstwem – stwierdził Barış Yarkadaş z CHP. Z pisarką areszt opuszczą inni dziennikarze i pracownicy zamkniętej gazety: Necmiye Alpay, Eren Keskin, Filiz Koçali, Ragıp Zarakolu, Kemal Sancılı i Zana Kaya. Z więzienia nie zwolniono jednak redaktora naczelnego: İnana Kızılkaya.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarka, korespondentka „Tygodnika Powszechnego” z Turcji, stały współpracownik Działu Zagranicznego Gazety Wyborczej, laureatka nagrody Media Pro za cykl artykułów o problemach...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]