Reklama

Architekt nowoczesności

Architekt nowoczesności

05.03.2017
Czyta się kilka minut
Tak to już jest, że od wielkich postaci, które odcisnęły na naszej rzeczywistości niezatarte piętno, domagamy się niebanalnego życia.
C

Charles-Édouard Jeanneret-Gris, znany światu jako Le Corbusier, spełnia to oczekiwanie. Najnowsza biografia to przede wszystkim kompleksowe wprowadzenie zarówno w burzliwe losy francuskiego wizjonera, jak i podstawowe założenia jego myśli architektonicznej i urbanistycznej. Z tej opowieści wyłania się obraz człowieka genialnego, bez wątpienia wyprzedzającego swoją epokę, ale również chorobliwie ambitnego, przez całe życie skupionego na walce o sławę i uznanie. Flint odsłania także wstydliwe elementy jego biografii, takie jak współpraca z profaszystowskim rządem Vichy czy też wyjątkowo paskudny stosunek do żony. Książka pozostawia jednak niedosyt – to z pewnością dzieło bardzo poprawne, o dużych walorach edukacyjnych, jednakże jeden z największych wizjonerów nowoczesności zasługuje chyba na więcej. ©

Anthony Flint, LE CORBUSIER. ARCHITEKT JUTRA, przeł. Dominika Cieśla-...

962

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]