Reklama

Ładowanie...

Archipelag umysłów

04.07.2017
Czyta się kilka minut
Steve Silberman, autor książki „Neuroplemiona”: Autyści pracują na innym „oprogramowaniu” niż reszta. Ale nikt przecież nie uważa, że cały komputer jest zepsuty tylko dlatego, że nie ma w nim Windowsa.
Mike Timo / GETTY IMAGES
T

Tomasz Targański: Wśród wielu popularnych teorii spiskowych mało która może pochwalić się żywotnością dorównującą tej o „ukrywanej epidemii autyzmu”. Pan zajął się tym tematem już 15 lat temu.

Steve Silberman: Na początku ubiegłej dekady po Dolinie Krzemowej na Zachodnim Wybrzeżu USA zaczęły krążyć plotki o rosnącej liczbie dzieci z autyzmem. Mówiło się, że powodem może być zanieczyszczenie wody albo powietrza, część rodziców wskazywała na szczepionki. Wiadomo również było, że pewne cechy wykazywane przez część osób ze zdiagnozowanym autyzmem są przydatne w branży informatycznej. Mam na myśli m.in. nadzwyczajną umiejętność koncentracji czy myślenie wzorcami, co pomaga przy pisaniu kodów źródłowych. Chciałem wiedzieć, czy istnieje jakiś związek między tą przypadłością a pracowitymi samotnikami, którzy choć czasem słabo radzą sobie w...

13749

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]