Reklama

(Nie)wiara jako instrument

(Nie)wiara jako instrument

10.07.2012
Czyta się kilka minut
Polska staje się krajem, gdzie przyprawione gęby wypierają twarze. Zbiorową wyobraźnię podbili ideologiczni albo cyniczni radykałowie.
fot. OTT / Face to Face / Reproter / fotomontaż: TP
P

Przybywa okazji, że jako katolik wstydzę się za katolików. A gdybym był ateistą? Chyba wstydziłbym się za Palikota. Pytanie tylko, czy przewodniczący Ruchu własnego nazwiska rzeczywiście jest ateistą? A może tylko Polacy – obserwując jego działania – pomylili ateizm z antyklerykalizmem? Odpowiedź jest na tyle skomplikowana, że ociera się o dziennikarstwo śledcze.

STUDIUM PRZYPADKU

Pomińmy detale związane z czasami, gdy Palikot dopiero wypłynął na powierzchnię życia publicznego i pod szyldem tygodnika „Ozon” promował filozofię czterech „R”: religia, rodzina, rynek, rozsądek. Jednym z ostatnich wypominanych Palikotowi momentów z tamtego okresu, gdy manifestował wiarę, było poselskie ślubowanie sprzed pięciu lat. Okraszone: „Tak mi dopomóż Bóg”.

A potem zaszła zmiana, którą sam zainteresowany zdaje się łagodzić: „Kiedyś byłem liberałem przyjaźnie...

7888

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]