Reklama

Ani wolność, ani śmierć

Ani wolność, ani śmierć

29.11.2014
Czyta się kilka minut
Co łączy Carmen i Wilhelma Tella? Pojechałam do Walii, żeby się dowiedzieć.
Wybrzeże w Llandudno Fot. Christopher Furlong / GETTY IMAGES
T

Takiego wyniku nikt się nie spodziewał. Po klęsce zwolenników niepodległej Szkocji – którzy w referendum 18 września uzyskali 44,7 proc. głosów i ulegli przewadze sceptyków niechętnych secesji, obawiających się przede wszystkim wzrostu podatków, likwidacji subsydiów rządu londyńskiego i zagrożenia gospodarki w związku z koniecznością wprowadzenia własnej waluty – poparcie dla niezawisłej Walii spadło do nienotowanego dotychczas poziomu 3 proc. Jakby mieszkańcy tej niewielkiej, wietrznej i deszczowej krainy w południowo-zachodniej części Wielkiej Brytanii zwątpili ostatecznie w celowość ruchów separatystycznych i uznali, że bezpieczniej zachować zdobycze pełzającej devolution, czyli stopniowego uniezależniania regionów od rządu centralnego.
Opera w trasie
Walijczycy od 1999 r. mają dość szeroką autonomię i własny parlament. Mimo że wśród narodów...

8724

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]