Reklama

Anatomia decydowania

Anatomia decydowania

09.12.2019
Czyta się kilka minut
Kora czołowa odpowiada w naszym mózgu za wiele funkcji. Przypisuje się jej m.in. kluczowy udział w procesie podejmowania decyzji.
P

Ponieważ na proces ów wpływa wiele czynników – od bodźców zmysłowych, przez pamięć i emocje, aż po spodziewaną nagrodę – szalenie trudno jest zidentyfikować należące do tego obszaru mózgu neurony lub ich grupy, które odpowiadałyby za określony, znany psychologom element procesu decyzyjnego. Jest to o tyle frustrujące, że badania innych obszarów mózgu wielokrotnie dawały nam informacje o funkcjach konkretnych neuronów.

Zespół badawczy Junya Hirokawy zaproponował właśnie w „Nature” swoją odpowiedź na pytanie, w jaki sposób okreś­lone neurony w korze czołowej szczurów przyczyniają się do podejmowanych przez nie decyzji wymagających nie tylko dobrego węchu, ale i przewidywania wielkości nagrody. Szczury preferowały te rozwiązania, które skutkowały obfitym pożywieniem, naukowcy co jakiś czas zmieniali zaś zasady nagradzania – zwierzęta stawały więc przed względnie złożonym procesem decyzyjnym. W toku badań nagrywano aktywność 485 neuronów, dzięki czemu udało się ostatecznie zidentyfikować niewielkie grupki komórek, których aktywność odpowiadała takim zmiennym jak stopień pewności co do podejmowanej decyzji albo wysokość spodziewanej nagrody. Neurony te komunikowały się z innymi obszarami mózgu, przekazując do nich informacje na temat podejmowanego właśnie procesu decyzyjnego.

Ponieważ architektura mózgu szczurzego i ludzkiego często okazuje się podobna, tego typu badania mają kolosalne znaczenie dla wiedzy o naszym własnym „okablowaniu”. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Filozof przyrody i dziennikarz naukowy, specjalizuje się w kosmologii, astrofizyce oraz zagadnieniach filozoficznych związanych z tymi naukami. Pracownik naukowy Uniwersytetu Papieskiego...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]