Reklama

Algorytm: czasem dobry, czasem zły

Algorytm: czasem dobry, czasem zły

02.03.2020
Czyta się kilka minut
Czy sztuczna inteligencja wie, czym jest dobro, a czym zło?
C

Czy też – jak każde narzędzie – jest etycznie neutralna? To jedno z wielu pytań stawianych na watykańskiej konferencji „Dobry algorytm – sztuczna inteligencja: etyka, prawo, zdrowie” (26-28 lutego).

Umiejętność rozumowania i samodzielnego uczenia się komputerów w oparciu o zdobyte doświadczenie to coś więcej niż znane nam drogowe porady i profilowane reklamy w internecie. Sztuczna inteligencja steruje wyborami politycznymi i ocenia wiarygodność kredytową. Potrafi postawić medyczną diagnozę i wydać sądowy wyrok. Uznać, co jest prawdą, a co nie.

Uczestnicy konferencji, zorganizowanej przez Papieską Akademię Nauk, zaapelowali, by tworzący algorytmy kierowali się etyką, a zwłaszcza zasadami przejrzystości , równości, sprawiedliwości, poszanowania prywatności i godności każdego człowieka. Dokument końcowy podpisali m.in. przedstawiciele Stolicy Apostolskiej, Parlamentu Europejskiego i ONZ, a także zarządów Microsoftu i IBM. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz i fotoedytor „Tygodnika Powszechnego”. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium przyznanego przez konsorcjum ICoN zrzeszające kilka...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]