Reklama

Alergikom na uspokojenie

Alergikom na uspokojenie

17.02.2014
Czyta się kilka minut
Muzeum Jana Pawła II przy Świątyni Opatrzności odpowie na potrzebę głębszej niż dotychczas znajomości osoby i dzieła Papieża-Polaka, czego nie załatwi ponad 600 jego pomników.
N

Nie ma sensu dowodzić, że Jan Paweł II wielkim Polakiem był i że nikt inny w historii tak nie wsławił imienia Polski. Żaden też inny Polak nie miał takiego wpływu na dzieje świata, a Polska dziś na całym świecie jest znana jako jego ojczyzna. Dlatego, choć jako dziecko PRL-u nie jestem przewrażliwiony na punkcie ataków pod adresem Kościoła, irytację z powodu dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na muzeum Jana Pawła II i kard. Wyszyńskiego odebrałem jako przejaw alergii na obecność Kościoła w życiu publicznym.
Ta obecność powinna być przedmiotem rzeczowej debaty, lecz dotacja ani nie jest adekwatnym do niej pretekstem, ani nie uzasadnia okrzyków takich, jak Jacka Żakowskiego: „Do jasnej cholery, dlaczego ciągle z budżetowych pieniędzy mamy wydawać coraz więcej na działanie Kościoła katolickiego?”.

Ministerstwo, wbrew doniesieniom...

4132

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]