Reklama

Akcja K

Akcja K

09.11.2003
Czyta się kilka minut
Jednym z niewielu Polaków, którzy mają świadomość, co się działo na Słowacji w latach 1945-89, jest Jan Paweł II. Wspomnienie prześladowań tamtejszego Kościoła było ważnym motywem jego niedawnej pielgrzymki na Słowację. Warto w tym kontekście przypomnieć najbardziej spektakularną antykościelną akcję w komunistycznej Czechosłowacji - likwidację klasztorów w 1950 r.
Ł

Łąki na słowackim Spiszu zaczynały się już zielenić, ale od Tatr zionęło jeszcze chłodem. Niedziela wielkanocna wypadła tamtego roku 9 kwietnia. Uroczystą liturgię redemptoryści z Podolińca sprawowali w wypełnionym po brzegi kościele. Przyszli nie tylko mieszkańcy miasteczka, ale także ich krewni i sąsiedzi z okolicznych wiosek. Wszyscy w barwnych ludowych strojach. Dwa lata reżimu komunistycznego nie przyniosły jeszcze wielkich zmian. Po uroczystościach zakonnicy wrócili do codziennych zajęć. Żaden nie wiedział, że w Wielką Sobotę Rudolf Slánsky, sekretarz generalny Komunistycznej Partii Czechosłowacji, wydał ściśle tajną dyrektywę o rozpoczęciu Akcji K.

Szpiedzy Watykanu

Wcześniej, przez prawie sześć lat funkcjonowało tu marionetkowe państwo, którego prezydentem był katolicki ksiądz Jozef Tiso - wierny sojusznik...

16197

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]