Reklama

Naród schodzi z góry

Naród schodzi z góry

14.09.2003
Czyta się kilka minut
Dla nas, Słowaków, Papież jest najwyższym autorytetem wiary, a dla Polaków jego słowa są jedynie słowami współrodaka - twierdzi ks. prof. Andrej Filipek, prorektor Uniwersytetu Trnawskiego. Jednak w latach 90. na monolicie słowackiego katolicyzmu, który niemal nietknięty przetrwał komunistyczne represje, pojawiły się pierwsze rysy - i stąd hasło zbliżającej się pielgrzymki (11-14 września): “Wierni Chrystusowi - wierni Kościołowi".
Pielgrzymka do Lewoczy
J

Jednak między religijnością Polaków i Słowaków łatwo doszukać się podobieństw. Nuncjusz apostolski w Bratysławie, abp Henryk Nowacki przyznaje, że na Słowacji czuje się jak w Polsce: kościoły wciąż nie świecą pustkami, kolejki do konfesjonałów ustawiają się nie tylko przed Wielkanocą, a po kraju rozsiane są liczne sanktuaria maryjne.

- To dwa ostatnie tak katolickie kraje w Europie - podkreśla nuncjusz.

Państwo się nie wtrąca

Bez wątpienia religijność Słowaków to wciąż fenomen na skalę zlaicycowanej Europy - wystarczy w dzień powszedni zajrzeć do bratysławskich kościołów. Podczas popołudniowych Mszy, odprawianych zwykle między 15. a 16., świątynie są pełne, także młodych ludzi. Taki jest zwyczaj: zaraz po pracy idzie się na zakupy, następnie na Mszę, a dopiero potem wraca się do domu.

Podczas...

20397

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]