Reklama

Abp Wesołowski: czy będzie ekstradycja?

Abp Wesołowski: czy będzie ekstradycja?

15.09.2014
Czyta się kilka minut
Watykan nie ma narzędzi, by osądzić byłego nuncjusza – ale ma je Polska. Zarzucając Kościołowi opieszałość, dziennikarze „Newsweeka” nie zrozumieli istoty problemu.
Abp Józef Wesołowski podczas dożynek w Ludźmierzu, wrzesień 2008 r. Fot. Piotr Tumidajski / EAST NEWS
W

W nowym numerze „Newsweeka” zamieszczono relacje chłopców z Dominikany, opisujące ich domniemane kontakty seksualne z abp. Józefem Wesołowskim z czasów, gdy był nuncjuszem w tym kraju. Redakcja pyta: „Jak to możliwe, że [Wesołowski] nadal unika odpowiedzialności karnej i rozpłynął się w Watykanie?”.
Czy rzeczywiście Stolica Apostolska zwleka z wymierzeniem sprawiedliwości? Przypomnijmy fakty. Papież odwołał abp. Wesołowskiego 21 sierpnia 2013 r. Na początku września ub.r. rzecznik Watykanu potwierdził, że o istnieniu poważnych zarzutów wobec nuncjusza poinformował papieża w lipcu arcybiskup Santo Domingo, kard. Nicolás de Jesús López Rodríguez. Natychmiast po odwołaniu Wesołowskiego Kongregacja Nauki Wiary wszczęła kanoniczne dochodzenie, które zakończyło się ogłoszeniem 27 czerwca 2014 r. (przez sąd pierwszej instancji) wydalenia byłego nuncjusza ze stanu duchownego....

4739

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]