Reklama

Ładowanie...

Abp Grzegorz Ryś: Co jest konieczne

10.10.2022
Czyta się kilka minut
Dwa razy w ostatnim czasie Liturgia postawiła nam to pytanie – w obu przypadkach tekstem Łukaszowej Ewangelii.
Abp Grzegorz Ryś w kościele Mariackim, Kraków, 2014 r. / FOT. GRAŻYNA MAKARA
P

Pierwszy przypadek to perykopa o wizycie Jezusa w domu Marty i Marii (Łk 10, 38-42). Marcie, zdenerwowanej zachowaniem siostry, która siadła u stóp Jezusa, by Go słuchać, Jezus odpowiada (nieco inaczej niż przyzwyczaił nas najbardziej popularny przekład): „Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele [rzeczy], a tylko jedno jest konieczne (i tak tłumaczy Wulgata: „Unum est necessarium”). Pouczenie, jakie tu otrzymujemy, wydaje się być następujące: Można wykonywać wiele ważnych posług w Kościele (greckie słowo „diakonia” – posługa, jest jednym z najważniejszych słów eklezjalnej rzeczywistości), wszystkie one jednak „wyjdą nam w końcu bokiem” albo wyleją się z nas pretensją (np. o przemęczenie lub osamotnienie, jak w przypadku Marty) – jeśli nam braknie postawy ucznia. Postawa Marii (siedzącej u stóp Jezusa) jest postawą ucznia, a więc kogoś, kto znalazł w...

3068

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]