Reklama

A imię jego nieprzewidywalność

A imię jego nieprzewidywalność

21.07.2009
Czyta się kilka minut
Mam wreszcie odpowiedź na pytanie o ważny debiut poetycki ostatnich kilku lat. Przede mną "Radiowidmo" Agnieszki Mirahiny. Tom mocny, soczysty i niełatwy.
T

Trudno pisze się o wierszach, które wypierają się siebie. Utwory Mirahiny są ściśle związane z pewnym "ja", choćby nie wiadomo jak znikliwym i nieruchomym. Bo to poezja osobista na wspak.

Szumy i sygnały

Moje pierwsze spostrzeżenie: metaforyka związana z radiem (w tym przypadku chyba istotna - poetka opublikowała wcześniej arkusz "Wszystkie radiostacje związku radzieckiego") jest odzwierciedleniem pewnego stanu świadomości. Ktoś mógłby go nazwać ponowoczesnym, ktoś inny melancholijnym. Tak czy siak, chodzi o tąpnięcie świadomości. Mirahina wysyła do nas wiersze niczym sygnały radiowe, ale trudno tu mówić o transmisji w normalnym sensie tego słowa - w powodzi głosów i pogłosów, na wszystkich możliwych częstotliwościach, niczego konkretnego się nie mówi, a jednocześnie pozostaje wrażenie intencji, nostalgii i nieco kiczowatego...

7183

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]