Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

11/09

11/09

11.03.2009
Czyta się kilka minut
"TP" 6/09 Lemat Kuratowskiego-Zorna
W

W artykule "Bóg jest - albo nie jest" Jerzy Perzanowski powołuje się na lemat Kuratowskiego-Zorna i pisze o jego zastosowaniu do "sformalizowanego dowodu Anzelma [na istnienie Boga]". Ten lemat, jak i inne fakty z teorii mnogości, są w matematyce dobrze i jasno ugruntowane; to jednak, co o tym pisze Autor, jest dla mnie co najmniej bardzo, bardzo niejasne.

Lemat K-Z brzmi tak: Jeżeli X jest zbiorem (częściowo) uporządkowanym, w którym każdy liniowo uporządkowany podzbiór ma ograniczenie górne, to X zawiera element maksymalny.

Autor rozważa "przestrzeń wszystkich bytów" (częściowo) uporządkowaną przez relację "być lepszym". Lemat K-Z jednak nie da się tu zastosować z więcej niż jednego powodu:

Po pierwsze, nie jest jasne, czy "przestrzeń wszystkich bytów" stanowi zbiór. Wiadomo, że nie istnieje zbiór wszystkich zbiorów, a ...

4020

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]