Reklama

Żywa opinia

Żywa opinia

14.01.2013
Czyta się kilka minut
„TP” 02/13
B

Bardzo dziękuję za ostatni numer „Tygodnika” – za dobre rozmowy z Janem Peszkiem i Jerzym Owsiakiem, za tekst Pauliny Wilk o kobietach w Indiach, a w szczególności za kolejny świetny tekst Zuzanny Radzik „Wojna o płeć” – kompetentny, celny, krytyczny; taka barwna plama żywej opinii, na mapie mochromatycznego aż do martwości ultrakonserwatywnego katolicyzmu. Wcale się nie dziwię, że Kościół instytucjonalny nie rozumie współczesnej dyskusji o płci społecznej: jedyną autentyczną relacją, jaką księża mają z kobietami, jest relacja syn–matka. Nie znają kobiet-żon, kobiet-partnerów w interesach, kobiet-szefów. Nie widzą ich jako realnie działające osoby w przestrzeni publicznej, tylko jako ikony z dzieciństwa. Ten tekst mogła napisać tylko świecka teolożka. I cieszę się, że go napisała.

848

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]