Reklama

Życie po życiu

Życie po życiu

24.11.2009
Czyta się kilka minut
Pustkę po upadku bloku sowieckiego wypełnił dziś antyzachodni sojusz, którego filarami są Chiny i Wenezuela. Choć od końca komunizmu w Europie mija 20 lat, jego ideologia - w nowym wcieleniu - jest żywa w różnych zakątkach świata.
U

Upadek komunizmu w Europie i rozpad ZSRR miały doniosłe konsekwencje na całym świecie. Rewolucjoniści w Afryce, Ameryce Łacińskiej i Azji boleśnie odczuli utratę sponsora. Kuba, nie mając komu sprzedawać cukru po zawyżonych cenach, popadła w recesję i przestała wspierać sandinistowski reżim w Nikaragui; wycofała też swe wojska z Etiopii i Angoli. Oddalenie lęku przed "czerwonymi" umożliwiło zwolnienie z więzienia Nelsona Mandeli i pokojowy koniec apartheidu w RPA. Porzucony przez ZSRR Wietnam podjął reformy rynkowe i poprawił stosunki z niedawnym wrogiem, USA.

Przedwczesna radość

Dziś łatwo wytykać naiwność Francisowi Fukuyamie, który w 1989 r. ogłosił koniec historii. Ale wtedy nie było to bezzasadne. Globalne znaczenie Rosji gwałtownie zmalało, Chiny dopiero zaczynały budować swą potęgę, a Stany Zjednoczone wyrastały na...

8905

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]