Reklama

Ładowanie...

Życie muzyki

09.03.2003
Czyta się kilka minut
Najpiękniejsze w muzyce jest jej objawianie się, wyłanianie z nieistnienia. I choć z pozoru nieważne wydaje się, czy słuchamy jej w sali koncertowej czy w domowym zaciszu - siła, prawda i piękno „żywej muzyki” są bezdyskusyjne. Pewnie dlatego na warszawski koncert Murraya Perahii dostać się było trudno, a sala wypełniona została do ostatniego, stojącego nawet miejsca.
M

Murray Perahia urodził się w 1947 roku w Nowym Jorku. Grę na fortepianie rozpoczął w wieku 4 lat, kształcił się w The Mannes College of Music (klasa dyrygentury i kompozycji), uczył się również u wybitnego pianisty Mieczysława Horszowskiego. W 1973 roku poznał Benjamina Brittena i rozpoczął (jako akompaniator) współpracę z Peterem Pearsem. Niezwykle silny wpływ na jego dalszy rozwój miała też przyjaźń z Vladimirem Horovitzem.

Od dłuższego czasu pianista związany jest wyłącznym kontraktem nagraniowym z Sony Classical, a wydana ostatnio przez tę firmę płyta z „Etiudami” Chopina (op. 10 i 25) otrzymała nagrodę czasopisma Gramophone oraz nagrodę Grammy. Do innych ważnych dokonań Perahii należą nagrania wszystkich „Koncertów fortepianowych” Mozarta (z English Chamber Orchestra), „Koncertów fortepianowych” Beethovena (Concertgebouw Orchestra pod dyrekcją Bernarda Haitinka), dzieł...

5311

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]