Reklama

Życie bez telewizora

Życie bez telewizora

24.07.2007
Czyta się kilka minut
Należymy do, nikłego chyba, grona osób nieposiadających telewizora. Dziwi nas, że Marcin Król traktuje telewizor głównie jako rozrywkę (felieton "Oglądanie telewizji", "TP" nr 28/07), bo sądziliśmy, że jest to przede wszystkim przekaźnik wiadomości. Tak przynajmniej jego posiadanie usprawiedliwia większość naszych znajomych. Dla nas nośnikiem wiadomości jest prasa. Oprócz ściśle fachowej i "TP" prenumerujemy szwajcarskie "Goetheanum", dające nam najważniejsze wiadomości o prądach duchowych, kulturze i cywilizacji świata, oraz polską "Politykę", pozwalającą spojrzeć na sprawy bieżącej polityki nieco głębiej. Dzienników nie czytamy, bo po co zaprzątać sobie głowę wiadomościami, które za kilka dni przestaną być aktualne. Jedno z nas jednak słucha radia, drugie dogląda internetu i jeśli coś istotnego zauważy, komunikuje to pozostałym.
C

Co do rozrywek, chodzimy na koncerty, w miarę czasu do teatrów, nie omijamy też dobrych seansów kinowych, robimy wycieczki krajowe i czasem zagraniczne. A jakie ciekawe są publiczne odczyty w Polskiej Akademii Umiejętności! Nie sądzę, by jakakolwiek telewizja mogła je zastąpić. To duża przyjemność móc po takim odczycie postawić osobiście słynnemu historykowi pytanie, np. o to, jak to było z tymi Awarami i jak się nazywał kraj przez nich zamieszkały. Ponadto mamy zwyczaj czytać sobie nawzajem głośno w domu to, cośmy pięknego lub ciekawego znaleźli w książkach lub czasopismach. A w ogóle lubimy coś wspólnie studiować, czytając na głos. Teraz przerabiamy pięciotomową Torę z obszernymi komentarzami rabina Sachy Pecarica, uważając, że nas to istotnie przybliża do zrozumienia sensu i obrzędów chrześcijaństwa. Ale przede wszystkim, gdy robimy coś, co nie wymaga napięcia umysłowego, śpiewamy sobie - nie są to popisy, lecz zwyczajny śpiew przy pracy. Czyście Państwo nie zauważyli, że w domach, gdzie jest telewizor, przestano śpiewać?

Gdy się przyzwyczaimy do zabawiania przez telewizor, trudniej przychodzi modlitewne skupienie, medytacja, adoracja... Oduczamy się pracy wewnętrznej. My, oprócz systematycznych modlitw, do których z takich czy innych powodów czujemy się zobowiązani, i oprócz modlitw spontanicznych, "od serca", modlimy się też przed posiłkami. Jeśli posiłek jest wspólny - głośno. Ten niemodny zwyczaj musiał zniknąć tam, gdzie jest telewizja, bo jak tu odmówić modlitwę przed obiadem, gdy siadający do stołu mają oczy wlepione w akcję serialu, decydującą rozgrywkę między drużynami Butanu i Kostaryki, a choćby i krajobrazy Ziemi Ognistej.

Nasz najmłodszy syn chyba sporo zawdzięcza temu, że się chował bez telewizji. Dużo mu śpiewaliśmy, bawiliśmy się z nim w miarę posiadanego czasu, opowiadaliśmy bajki przed snem, ale nigdy nie był "zabawiany". Dlatego umiał się bawić również sam i przyzwyczaił się bawić twórczo. Ongiś jednak w naszym domu telewizor był. Wprowadził się z naszą staruszką matką. Co gorsza, starsi synowie przychodzili czasem do pokoju babci właśnie na telewizję. Zabronienie im wspólnego oglądania z babcią byłoby błędem i wychowawczym, i moralnym. Gdy babci zabrakło, powstał problem, co zrobić ze sprzętem. Może chłopcy zaproponują, by go przenieść do środkowego pokoju? Decyzję trzeba było podjąć zbiorowo, nie można było łamać sumień. Na pytanie, co robić, oni pierwsi powiedzieli: "Pani Rózia marzy o telewizorze, ale jej na niego nie stać. Podarujmy jej babciny telewizor. Ucieszy się". I rzeczywiście się ucieszyła.

TERESA i KONRAD RUDNICCY

(Kraków)

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]