Reklama

Źródła i granice

Źródła i granice

03.09.2012
Czyta się kilka minut
Wiesław Juszczak: EKFRAZA POETYCKA W ANTYCZNEJ GRECJI...
.

...– ekfraza to słowo greckie, które od II wieku naszej ery stało się określeniem pewnego środka retorycznego, a następnie gatunku literackiego. Żyjący na przełomie I i II wieku Theon z Aleksandrii pisał, że chodzi o „retoryczny opis, żywo stawiający przed oczyma omawiany przedmiot”; później definicję ekfrazy zawężono do opisu dzieł sztuki malarskiej, rzeźbiarskiej lub architektonicznej. Współczesna humanistyka znów chętnie sięga po to pojęcie. Dla Wiesława Juszczaka ekfraza staje się jednym z kluczy do zrozumienia epoki narodzin piśmiennictwa greckiego i greckiej sztuki.

Gdy mowa o historii ekfraz, na pierwszym miejscu zawsze pojawia się fragment z osiemnastej księgi „Iliady”, obejmujący sto trzydzieści wersów opis tarczy Achillesa. Wiesław Juszczak z tego akurat opisu, powszechnie uważanego za kanoniczny, rezygnuje – tarcza, dzieło idealne wykonane ręką boga...

4289

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]