Reklama

Ładowanie...

Zobaczył i uwierzył

19.04.2011
Czyta się kilka minut
Niedziela zmartwychwstania Pańskiego
P

Po pierwsze rzeczywistość, fakty, nagie fakty. Potem ich interpretacja. O ile z tym pierwszym jakoś sobie radzimy, to z drugim już tak łatwo nie jest. Zresztą, i z faktami coraz trudniej z powodu postępu w nauce. Rzeczywistość nieustannie wymyka się nam z naszych laboratoriów, pracowni, gabinetów. Im głębiej wchodzimy w strukturę materii, im dalej w Kosmos, w głąb oceanów, ale i naszych organizmów i psychiki wędrujemy, tym zagadek coraz więcej. Ogrom wiedzy powoduje, że każdy nowy pewnik, paradygmat, rodzi cały szereg nowych pytań i zamiast zamykać proces badawczy, otwiera nowe możliwości. Dzieje się tak w nauce, dzięki czemu naukowcy stają się ludźmi pokornymi. Nie dlatego, że chylą głowy przed nieznanym, a przeciwnie, podtrzymują w sobie nadzieję na to, że to, co dzisiaj niemożliwe, już jutro takim być nie musi.

Podobne podejście do rzeczywistości coraz...

3162

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]