Reklama

Ładowanie...

ZNICZE PAMIĘCI 2013

14.10.2013
Czyta się kilka minut
Józef Skrzek miał siedem lat, gdy w 1918 r. Polska odzyskała niepodległość.
M

Można powiedzieć, że był typowym przedstawicielem swego pokolenia: pierwszego wychowanego w wolnym już kraju. Urodzony koło Rybnika, został nauczycielem, pracował w szkołach we wsiach Górnego Śląska. Był też – to także typowa droga ówczesnego inteligenta – podporucznikiem rezerwy. A także instruktorem harcerskim.
Uczestnik kampanii wrześniowej 1939 r., po klęsce wrócił do domu i związał się z konspiracją na Śląsku; w 1940 r. został, w wieku 29 lat, dowódcą katowickiego Związku Walki Zbrojnej (późniejszej AK). Aresztowany przez gestapo, zginął 3 grudnia 1941 r. w publicznej egzekucji w Bytkowie – Niemcy powiesili go na drzewie w centrum wsi.
W najbliższą niedzielę, 20 października, w miejscu, gdzie zginął Józef Skrzek, ma zapłonąć „znicz pamięci”. Podobnie jak w wielu innych miejscach – na Śląsku, w Wielkopolsce, na Pomorzu i w Łódzkiem, które w 1939 r. zostały wcielone do...

2306

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]